Artykuł sponsorowany

Co wpływa na cenę okien?

Co wpływa na cenę okien?

Cena okien to istotny czynnik, który wpływa na decyzje zakupowe klientów. Wybór odpowiednich okien do domu czy mieszkania to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności, energooszczędności i komfortu użytkowania. Warto zatem przyjrzeć się bliżej czynnikom, które wpływają na cenę okien, aby dokonać świadomego wyboru.

Materiał, z którego wykonane są okna

Jednym z głównych czynników wpływających na cenę okien jest materiał, z którego są wykonane. Obecnie na rynku dostępne są okna drewniane, aluminiowe oraz PCV. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady, które wpływają na ostateczną cenę produktu.

  • Okna drewniane cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje walory estetyczne oraz ekologiczne. Są one wykonane z naturalnych surowców, co sprawia, że są przyjazne dla środowiska. Ponadto drewno jest materiałem dobrze izolującym ciepło, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Wadą okien drewnianych jest ich wyższa cena w porównaniu do okien PCV czy aluminiowych oraz konieczność regularnej konserwacji.

  • Okna aluminiowe są wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ich zaletą jest także możliwość uzyskania dużych przeszkleń, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w nowoczesnych budynkach. Wadą okien aluminiowych jest ich wyższa cena oraz gorsza izolacyjność termiczna w porównaniu do okien drewnianych czy PCV.

  • Okna PCV to najpopularniejszy wybór wśród klientów ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, które jest łatwe w utrzymaniu i nie wymaga konserwacji. Wadą okien PCV może być ich niższa trwałość oraz gorsze parametry izolacyjne w porównaniu do okien drewnianych.

Rodzaj zastosowanej w oknach szyby

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę okien jest rodzaj szyby. Na rynku dostępne są różne rodzaje szyb, takie jak jednoszybowe, dwuszybowe czy trzyszybowe. Im więcej szyb, tym lepsza izolacyjność termiczna i akustyczna okna, ale także wyższa cena. Dla osób, które chcą oszczędzać na ogrzewaniu, warto zainwestować w okna o lepszych parametrach izolacyjnych.

Profil okienny

Profil okienny to kolejny istotny element wpływający na koszt sprzedaży okien w Poznaniu. Profil składa się z ramy i skrzydła, które mają za zadanie utrzymać szybę oraz zapewnić odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Im grubszy profil, tym lepsze parametry izolacyjne okna, ale także wyższa cena. Warto zwrócić uwagę na liczbę komór w profilu – im więcej komór, tym lepsza izolacja.

Okucia i dodatki

Okucia to elementy, które wpływają na funkcjonalność i bezpieczeństwo okna. Wysokiej jakości okucia zapewniają płynne otwieranie i zamykanie okna oraz zabezpieczają je przed włamaniem. Na cenę okien wpływa także wybór dodatkowych elementów, takich jak rolety, moskitiery czy parapety, które bardzo często montuje się razem z oknami.

Montaż okien

Koszt montażu okien to kolejny czynnik wpływający na ostateczną cenę. Montaż powinien być wykonany przez doświadczonych fachowców, którzy zapewnią prawidłowe uszczelnienie i izolację okien. Warto zwrócić uwagę na to, czy koszt montażu jest wliczony w cenę okien czy jest to dodatkowo płatna opcja, z której można skorzystać przy zakupie okien u konkretnego producenta.

Podsumowując, na cenę okien wpływa wiele czynników, takich jak materiał, z którego są wykonane, rodzaj szyby, profil okienny, okucia czy koszt montażu. Przed dokonaniem wyboru warto porównać oferty różnych producentów oraz zwrócić uwagę na parametry techniczne okien, które mają wpływ na komfort użytkowania i oszczędności energetyczne.