Artykuł sponsorowany

Endometrioza - objawy, diagnostyka i leczenie

Endometrioza - objawy, diagnostyka i leczenie

Endometrioza to przewlekła i często bolesna choroba ginekologiczna, dotykająca około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Schorzenie to polega na występowaniu komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza jej jamą. W rezultacie może prowadzić do licznych dolegliwości, takich jak ból miednicy, zaburzenia miesiączkowania czy problemy z płodnością. Pomimo że endometrioza jest stosunkowo powszechna, jej przyczyny oraz leczenie wciąż budzą wiele kontrowersji. W niniejszym artykule przyjrzymy się objawom, diagnostyce oraz metodom terapii tego schorzenia.

Objawy endometriozy

Objawy endometriozy są różnorodne i mogą się różnić u poszczególnych pacjentek. Najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból podczas miesiączki (dysmenorrea). Ból ten może promieniować do pleców, ud czy odbytu i nasilać się z czasem. Innym częstym objawem są bolesne stosunki seksualne (dyspareunia), które wynikają z podrażnienia narządów miednicy przez ogniska endometriozy.

Ponadto endometrioza może powodować przewlekły ból miednicy, który utrzymuje się niezależnie od cyklu menstruacyjnego. U niektórych kobiet występują również zaburzenia miesiączkowania, takie jak obfite krwawienia czy nieregularne cykle. Warto zaznaczyć, że nasilenie objawów nie zawsze koreluje z rozległością zmian endometrialnych – u niektórych pacjentek nawet niewielkie ogniska chorobowe mogą powodować silne dolegliwości.

Diagnostyka endometriozy

Diagnostyka endometriozy opiera się przede wszystkim na badaniu ginekologicznym oraz wywiadzie lekarskim. Lekarz może ocenić nasilenie bólu, jego lokalizację oraz związek z cyklem menstruacyjnym. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych, takich jak ultrasonografia przezpochwowa czy rezonans magnetyczny miednicy. Złotym standardem diagnostyki endometriozy jest laparoskopia diagnostyczna – zabieg chirurgiczny polegający na wprowadzeniu do jamy brzusznej specjalnej kamery, która pozwala na bezpośrednią obserwację narządów miednicy. Podczas laparoskopii lekarz może ocenić rozległość zmian endometrialnych oraz pobrać wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjentki, nasilenie objawów czy plany prokreacyjne. W przypadku łagodnych dolegliwości często stosuje się leczenie farmakologiczne, mające na celu zmniejszenie bólu oraz hamowanie wzrostu ognisk endometrialnych. Leczenie hormonalne w Tychach, obejmujące doustne środki antykoncepcyjne czy gestageny, może być stosowane zarówno w celu leczenia objawowego, jak i prewencyjnego.

W przypadku cięższych postaci endometriozy lub braku poprawy po leczeniu farmakologicznym konieczne może być leczenie chirurgiczne. Laparoskopia operacyjna pozwala na usunięcie ognisk endometrialnych oraz uwolnienie zrostów powstałych w wyniku procesów zapalnych. W niektórych przypadkach konieczna może być również histerektomia, czyli usunięcie macicy. Niestety, endometrioza to schorzenie przewlekłe i nawracające – nawet po skutecznym leczeniu istnieje ryzyko ponownego wystąpienia objawów. Dlatego ważna jest regularna kontrola u ginekologa oraz stosowanie odpowiednich środków profilaktycznych.

Współczesna medycyna oferuje wiele możliwości leczenia endometriozy, jednak każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby kobiety zgłaszały się do lekarza na kontrolę, gdy zauważą niepokojące objawy, takie jak silny ból podczas miesiączki czy bolesne stosunki seksualne. Wczesna diagnostyka i leczenie endometriozy może znacznie poprawić jakość życia pacjentek.