Artykuł sponsorowany

Jak i gdzie wykonać bezpłatne badania słuchu u dzieci?

Jak i gdzie wykonać bezpłatne badania słuchu u dzieci?

Właściwe funkcjonowanie narządu słuchu jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego też, warto regularnie sprawdzać słuch swojej pociechy, aby w porę wykryć ewentualne problemy. W Krakowie istnieje kilka miejsc, które oferują bezpłatne badanie słuchu u dzieci. W niniejszym artykule przybliżymy, gdzie można je wykonać oraz jak przygotować się do tego rodzaju badań.

Bezpłatne badanie słuchu u dzieci w poradniach laryngologicznych

W Krakowie znajdziemy wiele poradni laryngologicznych, które oferują bezpłatne badania słuchu dla dzieci. Warto jednak pamiętać, że takie usługi są dostępne jedynie dla pacjentów przypisanych do konkretnej placówki na podstawie miejsca zamieszkania. Aby skorzystać z tej opcji, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego z prośbą o skierowanie na badanie słuchu. Następnie, z otrzymanym skierowaniem, można umówić się na wizytę w wybranej poradni laryngologicznej. Bezpłatne badania słuchu u dzieci w Krakowie można wykonać m.in. w Specjalistycznym Centrum Medycznym Dor-MED.

Rodzaje badań słuchu dostępnych dla dzieci

W zależności od wieku dziecka oraz rodzaju podejrzewanych problemów ze słuchem, lekarz laryngolog może zlecić różne rodzaje badań. Najczęściej wykonywanymi badaniami są audiometria tonalna, otoemisje akustyczne (OAE) oraz badanie BERA. Audiometria tonalna pozwala na ocenę progu słyszalności dźwięków o różnych częstotliwościach, natomiast otoemisje akustyczne sprawdzają funkcjonowanie komórek zmysłowych wewnątrz ucha. Badanie BERA, czyli elektrofizjologiczne badanie przewodnictwa nerwu słuchowego, jest stosowane głównie u niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią jeszcze współpracować podczas innych badań.

Jak przygotować się do badania słuchu u dziecka?

Aby badanie słuchu przebiegło sprawnie i bez stresu dla dziecka, warto wcześniej odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią porę dnia – najlepiej tę, w której dziecko jest najbardziej wypoczęte i zrelaksowane. Przed badaniem warto także wyjaśnić maluchowi, na czym będzie polegało badanie oraz dlaczego jest ono ważne. Warto również zadbać o to, aby dziecko miało czyste uszy – w przypadku zauważenia nadmiernej ilości woskowiny można udać się do lekarza rodzinnego celem jej usunięcia.

Kiedy warto wykonać badanie słuchu u dziecka?

Niektóre dzieci mają większe ryzyko wystąpienia problemów ze słuchem, co może wynikać z różnych przyczyn, np. wcześniactwo, niska masa urodzeniowa, infekcje wirusowe (np. cytomegalowirus) czy genetyczne predyspozycje. Ponadto, zdarza się, że problemy ze słuchem mogą być spowodowane przez przewlekłe zapalenie ucha środkowego lub nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.

W Polsce od 2002 roku obowiązuje program przesiewowych badań słuchu u noworodków, które powinny być przeprowadzone w ciągu pierwszych 48 godzin życia dziecka. Badanie to, zwane otoemisją otoakustyczną (OAE), pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów ze słuchem i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych. Jeśli wynik badania OAE jest nieprawidłowy, zaleca się wykonanie dodatkowych badań, takich jak audiometria impedancyjna czy potencjały wywołane słuchowe (ABR).

Kontrolne badanie słuchu warto wykonać, gdy zaobserwujemy u dziecka objawy wskazujące na możliwe zaburzenia słuchu lub gdy dziecko miało kontakt z czynnikami ryzyka. Diagnostyka zalecana jest też u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, jeśli wcześniej występowały problemy ze słuchem lub rozwijaniem mowy.