Artykuł sponsorowany

Jakie są główne różnice między zbiornikami podziemnymi na deszczówkę a zbiornikami naziemnymi?

Jakie są główne różnice między zbiornikami podziemnymi na deszczówkę a zbiornikami naziemnymi?

W dobie wzrostu świadomości ekologicznej coraz więcej osób decyduje się na gromadzenie wody deszczowej. Wykorzystanie opadów atmosferycznych to doskonały sposób na oszczędność wody pitnej oraz dbanie o środowisko. Istnieją dwa główne rodzaje zbiorników do gromadzenia wody deszczowej – podziemne i naziemne. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków panujących na działce.

Rodzaje zbiorników i ich zastosowanie

Zbiorniki podziemne są instalowane pod powierzchnią ziemi, co sprawia, że są praktycznie niewidoczne. Dzięki temu nie zajmują miejsca na działce, co jest szczególnie ważne dla właścicieli małych ogrodów. Zbiorniki są wykonane z trwałych materiałów, takich jak beton czy tworzywa sztuczne, które zapewniają im długą żywotność. Woda zgromadzona w zbiornikach podziemnych może być wykorzystywana do celów gospodarczych, takich jak podlewanie roślin czy mycie samochodu, a także do spłukiwania toalet.

Zbiorniki naziemne są natomiast umieszczane na powierzchni ziemi, co sprawia, że są widoczne. Najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen czy polipropylen, które są odporne na działanie promieniowania UV. Woda zgromadzona w zbiornikach naziemnych może być wykorzystywana do celów gospodarczych oraz nawadniania ogrodu. Ze względu na swoją konstrukcję, taki zbiornik na wodę deszczową jest łatwy w montażu i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Koszty i montaż zbiorników

Koszt zakupu i montażu zbiornika podziemnego jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku zbiornika naziemnego. Wynika to przede wszystkim z konieczności wykonania prac ziemnych oraz zastosowania dodatkowych elementów, takich jak pompy czy filtry. Ponadto, zbiorniki podziemne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz korozją. W przypadku zbiorników naziemnych koszty są niższe, gdyż nie ma potrzeby wykonywania prac ziemnych ani stosowania dodatkowych urządzeń.

Jednak warto pamiętać, że inwestycja w zbiornik podziemny może się szybciej zwrócić dzięki większej pojemności oraz możliwości wykorzystania wody do celów sanitarnych. W przypadku zbiorników naziemnych, ze względu na ich mniejszą pojemność oraz ograniczone zastosowanie, czas zwrotu inwestycji może być dłuższy.

Bezpieczeństwo i konserwacja zbiorników

Zbiorniki podziemne są zazwyczaj bardziej bezpieczne niż zbiorniki naziemne, gdyż są chronione przed działaniem czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku zbiorników naziemnych istnieje ryzyko uszkodzenia przez silny wiatr, grad czy śnieg. Ponadto, zbiorniki naziemne mogą być łatwiej dostępne dla dzieci czy zwierząt, co może stanowić potencjalne zagrożenie. W ich przypadku łatwiej też o przypadkowe uszkodzenia mechaniczne.

Konserwacja zbiorników podziemnych jest zazwyczaj bardziej skomplikowana niż w przypadku zbiorników naziemnych. Ze względu na swoje położenie, wymagają one regularnego sprawdzania szczelności oraz stanu technicznego. W przypadku zbiorników naziemnych konserwacja jest prostsza, gdyż można je łatwo oczyścić oraz sprawdzić stan techniczny bez szczególnego wysiłku.

Podsumowując, wybór między zbiornikiem podziemnym a naziemnym na deszczówkę zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków panujących na działce. Zbiorniki podziemne są bardziej trwałe, bezpieczne i mają większą pojemność, jednak ich montaż oraz konserwacja są bardziej kosztowne i skomplikowane. Zbiorniki naziemne są łatwiejsze w montażu i konserwacji, ale mają mniejszą pojemność i są mniej odporne na uszkodzenia.