Artykuł sponsorowany

Na jakiej zasadzie działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Na jakiej zasadzie działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Blokada alkoholowa w samochodzie to urządzenie, które ma na celu zapobiegać prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. W ostatnich latach zyskuje ono coraz większą popularność, a niektóre kraje, w tym Polska, wprowadzają je jako obowiązkowe wyposażenie dla kierowców skazanych za jazdę po pijanemu. Jak jednak działa takie urządzenie i czy jest skuteczne w walce z nietrzeźwymi kierowcami na drogach?

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Blokada alkoholowa w samochodzie opiera się na technologii alkomatu, czyli urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę. Przed rozpoczęciem jazdy kierowca musi dmuchnąć w ustnik alkomatu wbudowanego w blokadę, która analizuje próbkę powietrza i sprawdza, czy stężenie alkoholu nie przekracza dopuszczalnych norm. Jeśli wynik testu jest negatywny, blokada zostaje zdjęta i kierowca może uruchomić silnik pojazdu. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu alkoholu, blokada uniemożliwia uruchomienie silnika.

Blokada alkoholowa w samochodzie okazuje się być skutecznym narzędziem w walce z jazdą pod wpływem alkoholu. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że kierowcy, którzy mieli zamontowane takie urządzenie, byli o 67% mniej skłonni do powrotu za kółko po pijanemu. Ponadto, blokady alkoholowe są stosowane również jako środek prewencyjny w firmach transportowych, gdzie kontrola trzeźwości pracowników jest kluczowa dla bezpieczeństwa na drogach.

Jakie są ograniczenia blokad alkoholowych?

Mimo swojej skuteczności, blokady alkoholowe nie są pozbawione wad i ograniczeń. Przede wszystkim, ich działanie opiera się na zaufaniu do kierowcy, który może próbować oszukać system dmuchając powietrze z balonika czy poprosić inną osobę o dmuchnięcie w ustnik. Ponadto, alkomaty wbudowane w blokady mogą czasami dawać fałszywe wyniki, np. po spożyciu niektórych leków czy jedzenia o silnym zapachu. Wreszcie, koszt montażu i serwisowania blokad alkoholowych może stanowić barierę finansową dla wielu kierowców.